<title><![CDATA[iFixit - Answers With Device &quot;RCA LED46C45RQ&quot;]]></title>
<link>https://it.ifixit.com/Risposte/Device/RCA_LED46C45RQ?rss=yes</link>
<language>en-US</language>
<pubDate>Wed, 13 May 2026 21:43:15 -0700</pubDate>
<item>
<title><![CDATA[RCA LED46C45RQ: Screen displays white/Grey patches moving left to right]]></title>
<p>⟐ Commented luglio 08, 2025 at 6:30 GMT-7</p>]]></description>
<guid isPermaLink="false" >https://it.ifixit.com/Risposte/View/810064</guid>
<pubDate>Tue, 08 Jul 2025 06:30:33 -0700</pubDate>
</item>
<title><![CDATA[RCA LED46C45RQ: TV Doesn't Turn On, Standby LED Lights]]></title>
<description><![CDATA[<p>Hello everyone, this will be my first post here.</p>
<p>Model Number: <strong>RCA LED46C45RQ</strong></p>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/h2qJKhJLI6IiHAok.standard" width="282" height="101" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/h2qJKhJLI6IiHAok.huge&quot;, '', 'width=1600,height=572')" /></div>
<p>I salvaged an RCA 46” TV that has an indicator light, but doesn’t turn on when the power button is pressed. When I go to plug it in, the power supply draws power and I can hear the typical electrical arc hiss when the AC prongs bridge; so clearly it doesn draw some power. The Red LED lights, but the LEDs do not come on at all when plugged in, or when the power button is pressed.</p>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/taOMf4B2QTKAKtuo.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/taOMf4B2QTKAKtuo.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>
<p>Here are some pictures I took:</p>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/3BWrabxLOp1TxPEd.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/3BWrabxLOp1TxPEd.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/d2hF6Zd2Tb3bqxwi.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/d2hF6Zd2Tb3bqxwi.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/evtlAduHeqNBAxNS.standard" width="282" height="211" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/evtlAduHeqNBAxNS.huge&quot;, '', 'width=1600,height=1200')" /></div>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/1SDIMcxoS1aA2g2Q.standard" width="169" height="225" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/1SDIMcxoS1aA2g2Q.huge&quot;, '', 'width=900,height=1200')" /></div>
<div class="imageBox imageBox_left"><img src="https://guide-images.cdn.ifixit.com/igi/jCVSFLDideuMnLkC.standard" width="169" height="225" class="hasMenu hasLarge" alt="Block Image" onclick="window.open(&quot;https:\/\/guide-images.cdn.ifixit.com\/igi\/jCVSFLDideuMnLkC.huge&quot;, '', 'width=900,height=1200')" /></div>
<p>I have a multimeter :)</p>
<p>What approach should I take to restore the TV?</p>
<div class="clearer"></div><div class="headerContainer"><h3 id="Section_Update_12_27_Num_2021" class="header">Update (12/27/2021)</h3></div>